Kézilabda Eb: szenzációs második félidő, bravúr Izland ellen, továbbjutás!

A magyar férfi kézilabda-válogatott elképesztő védekezéssel, öt gólos hátrányból fordított Izland ellen és továbbjutott csoportjából az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságon.

Fotó: MKSZ/Kovács Anikó

Régen látott lelátói ellenszélben vághatott neki a magyar férfi kézilabda-válogatott az Izland elleni utolsó csoportmérkőzésének az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságon. A dán válogatott szurkolói már a magyar-izlandi meccsre megtöltötték a malmői tribünöket és néhány óra erejéig izlandi fanatikussá változtak. Az olimpiai- és világbajnoki címvédőnek ugyanis csak az északiak sikere adhatott csak reményt arra, hogy a továbbjutásért játszhassanak szerda este Oroszország ellen.

A képlet egyszerű volt: ha az Eb-n eddig bőven a várakozásokon felül teljesítő magyar csapat nem kap ki a száz százalékos és már biztosan középdöntős Izlandtól, akkor kéz a kézben léphet tovább csoportjából szerdai riválisával. A magyar kapuban nem meglepő Módon Mikler Roland kezdett és azonnal megadta az alaphangot egy védéssel, majd Hornyák és Bánhidi találataival gyorsan elhúztunk három góllal. Az izlandiak szűk hat perc elteltével zörgették meg először a magyar hálót, ez viszont olyannyira feloldotta addigi gátlásaikat, hogy a következő percekben hatalmasat fordult a játék képe.

Izland egyre magabiztosabb támadójátékot mutatott be, ültek a beállónak megjátszott labdák és a távoli bombák, miközben a magyar csapat teljesen elbizonytalanodott támadásban és több mint tíz percig képtelen volt gólt szerezni. A vérzést Győri Mátyás átlövés gólja állította el 6-4-nél, de a támadásaink ritmusa továbbra sem volt az igazi. Heteseket rontottunk, több labdát is elszórtunk, az izlandiak pedig köszönték szépen, éltek a lehetőséggel. 11-6-nál már a hat gólos különbségért támadhattak az északiak, ám szerencsére a félidő vége ismét a magyar válogatottnak sikerült jobban: Bóka Bendegúz két elképesztően fontos találattal háromra csökkentette a hátrányt.

A második félidőben a magyar csapat támadhatott először, ám azonnal belemenéssel kezdtünk és ahelyett, hogy kettőre olvadt volna a hátrány, négyre nőtt. Ezzel együtt Gulyás István válogatottja változtatott játékán az első félidőhöz képest, ennek a játéknak pedig Bánhidi Bence volt a kulcsa. A MOL-Pick Szeged beállója egymás után brusztolta ki a gólhelyzeteket, amelyeket rendre gólra is váltott, így szépen apránként elkezdtük csökkenteni hátrányunkat. A védekezésünk feljavult, az izlandiak pedig akárcsak mi, ők is elbizonytalanodtak, ahogy beindult a magyar henger.

15-15-nél értük utol az északiakat, majd 18-17-nél 3-2 után először ragadtuk magunkhoz az előnyt és azt már nem is adtuk ki. Izland teljesen szétesett, bő nyolc percig gólt sem dobtak, a hajrában pedig már csak az volt a kérdés, hogy mennyivel nyerünk. Erre a kérdésre végül a hat lett a válasz, Mikler hétmétereseket hárított, bravúrokat mutatott be a kapuban, védekezésben sorra szereztük a labdákat, elől pedig már nem hibáztunk. A magyar csapat legeredményesebb játékosa a világklasszis formát mutató Bánhidi Bence lett nyolc góljával.

A magyar válogatott győzelmével csoportelsőként jutott a középdöntőbe, sőt mi több, az Izland ellen szerzett két pontot magával is viszi. Az olimpiai- és világbajnok Dánia viszont biztosan nem lesz ott a középdöntőben, ez pedig legalább akkora meglepetés, mint a franciák kiesése.

Férfi kézilabda Európa-bajnokság, csoportkör, 3. forduló

Izland-Magyarország 18-24 (12-9)

Malmö, játékvezetők: Andreu, Ignacio.
Izland: Gustavsson, Hallgrimsson (kapusok), Arnarsson, Elisson, Gislason 1, Gudjonsson, Gudmundsson 1, Gunnarsson 1,  Jonsson, Kristjansson 2, Kristjánsson, Palmarsson 4, Petersson 3, Sigurdsson 4, Smarason 1, Thrastarson 1. Edző: Magnusson Gunnar.
Magyarország: Mikler, Székely (kapusok), Balogh 2/1, Bánhidi 8, Bóka 4, Fekete, Győri 3, Hornyák 1, Ligetvári 1, Máthé, Nagy 1, Rosta, Sipos, Szita 4, Tóth, Ubornyák. Edző: Gulyás István.
Kiállítások: 8 perc, ill. 8 perc.
Hétméteresek: 0/3, ill. 2/1.