Légiósok: így állnak az őszi szezon után a magyar válogatott labdarúgók

Szabó Róbert

Az őszi szezon végéhez érve nézzük meg, hogy a 2019/2020-as szezon első felében hogy teljesítettek a külföldön játszó magyar futballisták.

Fotó: Promotions.hu

Szoboszlai Dominik (19 éves, Ausztria, Red Bull Salzburg)

Kezdjük Magyarország egyik legnagyobb reménységével, Szoboszlai Dominikkel, aki jelenleg az osztrák Red Bull Salzburgot erősíti. A középpályán bevethető futballista az idei szezonban eddig 13 bajnokin lépett pályára, ebből is hétszer volt kezdő, hatszor csereként szállt be a küzdelembe. A bizalmat kétszer is góllal hálálta meg Szoboszlai: az idényben először a Tirol elleni találkozón értékesített egy büntetőt, majd a Rapid Wien ellen is egy tizenegyesből vette be a kaput. A jól szervező futballista a góljai mellett gólpasszokat is kiosztott méghozzá a St. Pölten elleni 6-0-ás győzelem során, amikor előbb Hwang Hee-Chan, majd Andreas Ulmer elé tálalt. Ennek is köszönhetően a Salzburg a tabella élén fejezte be az első felét az osztrák Bundesligának két ponttal megelőzve a második LASK Linzet, valamint tizenkettővel a harmadik Rapid Wient.

Fotó: Csakfoci.hu

Fontos mérföldkő volt Szoboszlai életében ebben a félévben, hogy bemutatkozhatott a Bajnokok Ligájában is. Csapata az E jelű négyesbe került a Liverpool, a Napoli és a Genk társaságában, így izgalmas mérkőzéseknek nézett elébe a magyar fiatal. A Salzburg trénere rögtön az első összecsapáson számított a középpályásra, amit az első félidő hosszabbításában góllal is hálált meg a Genk ellen, végül a Salzburg 6-2-re diadalmaskodott. Ezután a Liverpool elleni idegenbeli mérkőzésen is szerepet kapott, azonban a 70. percben lecserélte Jesse Marsch, az osztrák gárda pedig 4-3-ra kikapott. A másik sztárcsapat, a Napoli elleni első mérkőzésen viszont nem kapott lehetőséget, de az 1-1-es döntetlennel végződő visszavágón már igen. Igaz volt ez a Liverpool és a Genk elleni visszavágóra, amelyek közül a belga csapat elleni összecsapáson adott egy gólpasszt Patson Dakának. A Salzburg így hét pontot gyűjtött és az Európa-liga egyenes kiesés szakaszában folytathatja a tavasszal nemzetközi szereplését.

Az osztrák kupában eddig nem történt meglepetés: előbb a harmadosztályú Parndorfot, majd az élvonalbeli Rapid Wient verte a Salzburg, utóbbi csapat ellen pedig Szoboszlai is betalált. A nyolcaddöntőben aztán az Ebreichsdorf sem fogott ki az élvonal listavezetőjén, így már a másodosztályú Amstetten elleni negyeddöntőre készülhetnek a salzburgiak.

Gulácsi Péter (29 éves, Németország, RB Leipzig)

Talán a legjobb félszezonját tudhatja maga mögött Gulácsi Péter. A magyar válogatott kapus az eddigi 17 bajnokiból mindössze egyet hagyott ki a Paderborn ellen egy kisebb sérülés miatt. Ezeken a találkozókon mindössze tizennyolcszor vették be Gulácsi kapuját, míg a Union Berlin, a Werder Bremen, a Mainz és a Düsseldorf nem tudtak betalálni az ellenfelek.

A Bajnokok Ligájában az összes mérkőzésen Gulácsi Péter nevével kezdődött az RB Leipzig névsora, ami hat találkozót jelent. A magyar hálóőr ezeken összesen nyolc gólt kapott, azonban a Zenit otthonában nem tudtak túljárni az eszén. Csapata ennek is köszönhetően egy a végletekig kiélezett csoportban az Olympique Lyon, a Benfica és a Zenit előtt jutott a Bajnokok Ligája egyenes kiesés szakaszába.

A Német Kupában eddig nem kapott lehetőséget, svájci csapattársa, Yvon Mvogo védte az RB Leipzig kapuját, amely együttes a legjobb 16 között az Eintracht Frankfurt ellen lép pályára.

Orbán Willi (27 éves, Németország, RB Leipzig)

Gulácsi Péter csapattársa kissé kevesebbet játszott az őszi szezon második felében, hiszen a Wolfsburg elleni kupamérkőzésen lesérült. A magyar válogatott középhátvéd addig azonban a lipcseiek összes bajnokiján pályára lépett, és a Werder Bremen ellen még gólt is szerzett az ötödik fordulóban.

Fotó: Bundesliga

A Bajnokok Ligájában is csak az első három összecsapáson tudott ott lenni a német csapattal, azokat viszont végigjátszotta.

A Német Kupában az Osnabrück és a Wolfsburg ellen is pályára lépett.

Szalai Ádám (32 éves, Németország, Hoffenheim/Mainz)

A magyar válogatott kirobbanthatatlan támadója Szalai Ádám a szezont még a Hoffenheimnél kezdte meg, azonban augusztus 27-én visszatért egykori együtteséhez, a szintén élvonalbeli Mainzhoz. Itt már több játéklehetőséghez jutott a bajnokságban, hiszen rögtön a Bayern München elleni augusztus 31-i összecsapáson 34 percet játszott. Az első 2019/2020-as szezonban szerzett góljára azonban egészen december 2-ig várni kellett: az Eintracht Frankfurt elleni bajnokin csereként beállva a 69. percben szerzett győztes találatot a magyar csatár. A maradék négy találkozó aztán még egy gólpasszt tartogatott Szalainak, aki a Werder Bremen elleni fantasztikus 5-0-ás siker során szolgálta ki a mesterhármasig jutó Robert Quaisont. A Mainznak azonban nem sikerült jól az ősz, hiszen 18 pontjával mindössze csak a 14. helyen áll az együttes, míg a kupában már az első körben kiesett a másodosztályú Kaiserslautern ellen.

A Német Kupában is lehetőséghez jutott Szalai Ádám még a Hoffenheim színeiben a Würzburger Kickers ellen, ahol a támadó gólt is szerzett.

Dzsudzsák Balázs (33 éves, Egyesült Arab Emirátusok, Ittihad Kalba)

A magyar válogatott szélső az idei szezonban eddig csapata összes bajnokiján pályára lépett. Rögtön a szezonnyitón gólpasszt adott Peniel Mlapának a féltávnál a bajnoki negyedik Al-Ain ellen, míg az első góljaira a Bani Yas elleni mérkőzésig kellett várni, amikor Dzsudzsák duplázni tudott. A magyar labdarúgó neve mellé azonban több gólt még nem írhatunk fel, hiszen mindössze csak ezen az egy találkozón tudott eredményes lenni, viszont gólpasszt azt még hármat adott: az Ajman ellen kettőt, míg az Al Dhafra ellen egyet. A magyar válogatott futballista csapata így jelenleg az UAE League tizedik helyét foglalja el tíz mérkőzésen szerzett tíz pontjának köszönhetően.

Dzsudzsák Balázs emellett az Arabian Gulf Cupon lépett pályára három alkalommal az Ittihad Kalbában, amelyeken egy gólt szerzett az Al Dharafa elleni 3-2-es vereség során. A csapat többi mérkőzését azonban kénytelen volt kihagyni a szélső, hiszen akkor amikor a Kalba játszott a magyar válogatottnál tartózkodott.

Fotó: M4 Sport

Nagy Ádám (24 éves, Anglia, Bristol City)

Az egykori Ferencváros játékos számára az idei szezon klubváltással indult. Miután kiszorult a Bolognából az angol másodosztályban szereplő Bristol City vásárolta meg a középpályás játékjogát 2,5 millió euró ellenében. Itt aztán Nagy Ádám 11 bajnokin lépett pályára amelyeken egy gólt valamint egy gólpasszt jegyzett. Az utóbbi mérkőzéseken rendre kikapó együttesre azonban izgalmas tavasz vár, hiszen igaz jelenleg 38 ponttal a 11. helyen állnak, de csupán két ponttal maradnak el a rájátszást érő hatodik helytől. Nagy Ádám angliai karrierjének kezdetét azonban egy kisebb sérülés is hátráltatta, azonban ebből már felépült a középpályás.

A Ligakupában nem termett sok babér Nagy csapatának, hiszen rögtön az első mérkőzésen a QPR ellen kiestek büntetők után. A találkozón Nagy Ádám mindössze 18 percet kapott.

Sallai Roland (22 éves, Németország, Freiburg)

A 2018-as évben Németországba igazoló magyar válogatott szélső csapatának nagyszerűen indult az idei szezon, hiszen sikerült az élmezőnyhöz felnőniük. Az őszi félév végére aztán igaz visszacsúsztak a nyolcadik helyre 26 pontjukkal, viszont így is csak két ponttal maradnak el a hatodik Leverkusen mögött. Sallai Roland a 17 meccsből csupán nyolc találkozón kapott szerepet a német élvonalban, amelyeken sem gólt, sem gólpasszt nem jegyzett.

Fotó: Transfermarkt

A kupában a Freiburg mindkét összecsapásán, az 1. FC Magdeburg és a Union Berlin ellen is pályára lépett, azonban csapata az élvonalbeli rivális ellen 3-1-re kikapott, így hamar búcsúzott a sorozattól.

Baráth Botond (27 éves, Egyesült Államok, Sporting Kansas City)

A Budapest Honvédtól tavaly januárban Amerikába igazoló középhátvéd szezonja már október elején befejeződött, miután csapata nem jutott be az MLS rájátszásába. A magyar válogatott védő összesen így 21 bajnokin lépett pályára az idei esztendőben a Sporting Kansas City 34 mérkőzéséből, melyeken egy gólt jegyzett a Minnesota United elleni összecsapáson, ahol a Sporting 2-1-re kikapott.

A bajnokság mellett a CONCACAF Bajnokok Ligájában is vitézkedett Baráth Botond csapata. Az együttes hat mérkőzéséből hármat végigjátszott a magyar játékos, sőt a CA Independient elleni találkozón még egy gólpasszt is kiosztott.

Fotó: The Blue Testament

Baráth Botond szerepe a következő szezonban azonban már kérdéses, hiszen Roberto Puncec személyében horvát riválist kapott a középhátvéd poszton.

Lang Ádám (26 éves, Ciprus, Omonia Nikosia)

A korábban Székesfehérváron, majd Franciaországban futballozó középhátvéd szerződése a nyáron lejárt a román CFR Clujjal, így új csapat után kellett néznie. Végül az Omonia Nikosiával sikerült megegyeznie Lang Ádámnak. A ciprusi élvonalban szereplő együttesben aztán a magyar válogatott védő kulcsszerepet kapott, hiszen mind a 14 bajnokin kezdőként számítottak rá. Igaz gólt és gólpasszt nem jegyzett ezeken a találkozókon, viszont kilenc összecsapáson nem kapott gólt a csapata. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az Omonia Nikosia féltávnál 31 ponttal vezeti a tabellát egy ponttal megelőzve a második Anorthosist.

Fotó: AGONAsport.com

Bese Barnabás (25 éves, Franciaország, Le Havre)

Nagyszerűen áll a magyar jobbhátvéd együttese 19 mérkőzés után a francia másodosztályban. Bese Barnabás csapata eddigi  29 pontot gyűjtött, amivel jelenleg egy ponttal maradnak el a rájátszást érő ötödik helytől. A válogatott futballista mindössze három, az FC Lorient, a Guingamp és a Clermont nem kapott szerepet, 13 találkozón kezdőként, míg 3 összecsapáson csereként számítottak rá. A bizalmat pedig egy góllal hálálta meg a Lens elleni 3-1-es győztes mérkőzésen.

Fotó: Csakfoci

Holender Filip (25 éves, Svájc, FC Lugano)

A 2018/19-es szezonban nagyszerűen futballozó támadó idénye is átigazolással indult, hiszen miután lejárt a szerződése a Budapest Honvédnál a svájci FC Luganóhoz szerződött. Itt aztán kicsit felemásra sikerült az őszi szezon, hiszen azon a 14 bajnokin, amelyen lehetőséget kapott Holender Filip mindössze két találatot szerzett. A játékos mellett a csapatnak sem futott úgy a szekere a bajnokságban, ahogy azt a szurkolók elvárták volna, hiszen 21 ponttal mindössze a hatodik helyet foglalják el, 14 ponttal lemaradva az Európa-liga-selejtezőt érő harmadik helytől.

Fotó: Corriere del Ticino

A bajnokság mellett Holender Filip az Európa-liga csoportkörében is lehetőséget kapott, azonban nem sikerült gólt szereznie, és csapata is búcsúzott a sorozattól, miután csak három döntetlent sikerült elérnie.

A svájci kupában sem tartott sokáig az FC Lugano vitézkedése, hiszen miután 5-0-ra legyőzte a Concordiát a Lausanne-Sport ellen 3-0-ra kikapott. A magyar válogatott támadó mindkét összecsapáson szerepet kapott, az 5-0-ás diadalból pedig két találattal vette ki a részét.