Nem jött össze a továbbjutás az Európa-ligában a Ferencvárosnak

Túlságosan későn egyenlített a magyar bajnok a Ludogorec otthonában az Európa-liga csoportkörének utolsó fordulójában, így nem jutott az egyenes kieséses szakaszba.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

A télikabátok még bőszen a szekrényekben pihentek, amikor a Ferencváros legutóbb Razgradban járt. A magyar bajnok a Bajnokok Ligája selejtezőjében 3-2-re nyerni tudott nyáron Bulgáriában és részben annak a sikernek is köszönhetően jutott később az Európa-liga főtáblájára.

Azóta sok minden változott a Ludogorecnél, példának okáért a bolgárok kétszer is edzőt váltottak, amire azonban szakmai okuk nem igazán lehetett. A Ludogorec zsinórban kilencedik bajnoki címe kapujában áll hazájában és mindössze két csapat tudta legyőzni őket az idei szezonban: a Ferencváros mellett az Espanyol tudott nyerni Razgradban - és Barcelonában is -, de a honi pontvadászatban még senki nem verte őket. A csoportkörben már a budapesti zöld-fehéreknek sem sikerült megállítani a razgradi gyorsvonatot, a vendég gárda úgy nyert 3-0-ra a Groupama Arénában, hogy egy teljes félidőn keresztül emberhátrányban játszottak.

A Ferencvárosnál nem bíztak semmit a véletlenre a sorsdöntő összecsapás előtt, ugyanabban a szállodában szálltak meg, ugyanazt a menüsort rendelték a razgradi hotelben és ugyanabban a mezben léptek pályára Bulgáriában, mint az augusztusi siker alkalmával. Szerhij Rebrovnak azonban ráncolhatta a gomlokát a csapat összeállításával kapcsolatban. Lovrencsics Gergő még az Espanyol elleni, hazai mérkőzésen szenvedett sérülést, Eldar Civicet pedig ugyanezen a találkozón állították ki, így a védelmét teljesen fel kellett forgatnia a Ferencváros ukrán trénerének. Középen Frimpong, szélen pedig Botka Endre került a csapatba, elől pedig Isael kapott helyet a kezdőben.

A fogadóirodáknál a Ludogorec számított esélyesebbnek, a bolgárok ráadásul azzal a kellemes tudattal léphettek pályára, hogy egy döntetlen is elég nekik a továbbjutáshoz. Lehetett volna ez másképp, ha a Ferencváros nem kap gólt az Espanyol elleni budapesti találkozó utolsó másodperceiben, de ezen már kár keseregni...

A mérkőzés kifejezetten jó iramban kezdődött, az első negyed órában két komolyabb razgradi lövést jegyezhettünk fel, a bolgár állampolgársággal is rendelkező Wanderson gyártott gyakorlatilag két pontosan ugyanolyan helyzetet, a bal szélről húzott a tizenegyespont irányába, majd közelről lőtt, de mindkét lövése Dibusz Dénes kezei között halt el. A 19. percben aztán felhördült a mintegy kétezer főt számláló ferencvárosi szurkolótábor, Matej Jug játékvezető ugyanis egy teljesen tisztán tizenegyesgyanús eset fölött hunyt szemet. A Ludogorec védője, Cicinho égbe tartott kezével állított meg Isael beadási kísérletet saját tizenhatosán belül, de a síp néma maradt.

Szinte törvényszerű, hogy néhány perccel később megszerezte a vezetést a hazai csapat, a budapesti mérkőzésen is gólt szerző Jody Lukoki egy labdaszerzést követően került gólhelyzetbe, a szétzilált ferencvárosi védelem pedig kapitulált, az afrikai csatár a kapujából kivetődő Dibusz Dénes fölött pörgetett a kapuba.

A Rebrov-csapat lassan ocsúdott a sokkból, de az első félidő utolsó negyed órájában több lehetősége is volt az egyenlítésre a magyar csapatnak. A legnagyobb ziccert Frimpong hagyta ki, egy szöglet után pattant oda a labda a ferencvárosi védő elé a tizenhatoson belül, a közelről eleresztett lövés azonban a kapufán csattant. A következő magyar sarokrúgás után Franck Boli ollózott látványosan, de a kapura tartó kísérletet a bolgár kapus hatástalanította, de Tokmacnak is akadtak lehetőségei. A szünet előtt még egy Isael szabadrúgásnál reménykedhettek a ferencvárosi szurkolók az egyenlítésben, de a brazil játékos nagyjából 18 méterről elemi erővel lőtte el keresztbe a labdát a kapu előtt.

A Ferencváros úgy futott ki a második félidőre, hogy amennyiben nem sikerül fordítania, véget ér számára az idei kupakaland, azonban a játékrészt a Ludogorec kezdte jobban. Az 50. percben csupán egy hajszálon múlt, hogy nem szerezték meg a bolgárok a második találatot és ezt szó szerint kell értenünk, Heister csúsztatott ki szögletre egy igen veszélyes hazai beadást. Néhány perccel később ismét a német bekknek akadt munkája, Cicinho elől kotorta el a labdát az utolsó pillanatban.

A bolgár mezőnyfölény gyorsan enyhült, a 68. percben pedig újfent egészen közel került az egyenlítéshez a Ferencváros, Tokmac beadását Isaelnak közvetlen közelről csak a kapuba kellett volna pofoznia, ám a brazil támadó annyira szélre akarta helyezni a labdát, hogy végül csúnyán kapu mellé lőtt. A második negyvenöt percben már jóval kevesebb helyzet alakult ki, a játék inkább a két tizenhatos között zajlott, ez pedig tökéletesen megfelelt a bolgároknak. A 82. percben azonban újabb hatalmas magyar lehetőség maradt ki, Isael 25 méterről vette célba a hosszú alsó sarkot, de Iliev kapus nagy bravúrral hárított.

A hajrában teljesen kinyílt a Ferencváros, Marcelinho pedig már a kapuban látta a mindent eldöntő találatot, de Blazics a gólvonalról még tisztázni tudott. A csereként beálló Nikolaj Szihnyevics révén a 95. percben sikerült örömet okoznia a Ferencvárosnak a magyar szurkolóknak, de az egyenlítés túlságosan későn érkezett, a győzelem megszerzésére már nem maradt idő.

A magyar bajnok egy győzelemmel, négy döntetlennel és egy vereséggel csoportja harmadik helyén zárta a csoportkört, arra pedig régen volt példa, hogy magyar csapat a saját kezében tartja a továbbjutás sorsát a nemzetközi kupaporond csoportkörében. Szerhij Rebrov együttese kétszer ikszelt a csoportot nyerő Espanyollal, Moszkvában pedig bravúros győzelmet aratott a CSZKA ellen, amelyet meg is előzött. Az oroszok sem zárták győzelem nélkül a sorozatot, 1-0-ra nyerni tudtak a csoportgyőztes Espanyol otthonában.