Kajak-kenu-vb: világbajnok a parakajakos Kiss Péter és a Hagymási, Medveczky kajakpáros

Kiss Péter aranyérmes lett a parakajakozók KL1 kategóriájában a Szegeden rendezett világbajnokságon. A délután folyamán a Hagymási Réka, Medveczky Erika kajakpáros szintén világbajnok lett.

Fotó: MTI

A parakajakos Kiss Péter szerezte az idei világbajnokság első magyar aranyérmét. A 16 éves sportoló nyolc évvel ezelőtt bénult le, és alig egy évvel azután, hogy elkezdett kajakozni máris Európa-bajnok lett.

Kiss a világbajnokságon is aranyesélyesnek számított és végül a KL-1-es kategória versenyében a rajttól vezetve szerzett világbajnoki címet, és egyúttal olimpiai kvótát. Suba Róbert ötödikként végzett a fináléban, ez a pozíció hiába érne olimpiai kvalifikációt, egy nemzetből csak egy versenyző indulhat majd a paralimpián. Varga Katalin a nők KL2-es döntőjében hatodikként ért célba, így ő is ott lehet Tokióban.

A nap másik magyar aranyérmét Hagymási Réka és Medveczky Erika kajakpárosa szállította az 1000 méteres fináléban. Jól kapta el a rajtot a magyar páros, majd a mieink a táv elején a németekkel próbálták meg leszakítani a többieket. Féltávnál már egy hajóhossz volt Medveczkyék előnye. A németek ugyan ritmust váltottak, de a magyar duója időben kapcsolt és végül magabiztos győzelmet aratott. Hagymási Réka karrierje során a második világbajnoki címét szerezte, míg Medveczky Erika hetedik alkalommal lett valamelyik számban a világ legjobbja.

Nem számított éremesélyesnek a Lucz Anna, Kiss Blanka kettős a kajakosok 200-as döntőjében, ám a magyar kettős nagyszerűen rajtolt A fiatal hazai duó féltávnál a második helyen haladt és óriási csatába kezdett az éremért. A hajrában ugyan a szlovákokat nem sikerült tartani, de Kissék így is felállhatnak a dobogó harmadik fokára. A világbajnoki címet Marina Litvincsuk és Volha Huzdenka szerezte meg Fehéroroszországból

Fekete Ádám és Hahdú Jonatán kettőse az 500-as kenupárosok fináléjában. A mieink féltávnál a második helyért csatáztak a spanyolokkal, a versenyt a kínaiak vezették. Az ázsiaiakat már nem lehetett utolérni, a magyar duó viszont megtartotta az ezüstérmes pozíciót. Hajdúék kettőse korábban a 200-as távon volt ott Európa és a világ elitjében, most azonban már a hosszabb távon is bizonyítottak.

Korisánsznky Dávid és Mike Róbert kenupárosa elrontotta a rajtot a legrövidebb távon és végül a nyolcadik helyet szerezte meg a fináléban. Dombvári Bence hosszas eltiltás után térhetett vissza és  K-1 500 méteren az ötödik helyen ért célba.  Az Erdőssy Csaba, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Kós Benedek összeállítású férfi kajaknégyes hiába hajrázott nagyot, végül a dobogóról lemaradva a negyedik helyen végzett.