Franciaország másodszor is világbajnok

A horvát labdarúgó-válogatott elfáradt a fináléra, ráadásul még szerencséje sem volt, a franciák megérdemelten nyerték meg az oroszországi világbajnokságot.

Fotó: Getty Images

Franciaország nyerte a labdarúgó-világbajnokság döntőjét Moszkvában, miután 4-2 arányban legyőzte Horvátországot a fináléban. A francia csapat 1998 után lett ismét a világ legjobbja.

Franciaország harmadszor, Horvátország először jutott el a világbajnokság döntőjébe. A franciák 1998 után juthattak ismét a világ tetejére, míg a horvátok esetében már a döntőbe jutás is futballtörténelmük legnagyobb sikerének számított.

A világbajnoki finálé első negyedórája nem hozott igazán komoly helyzetet, a játékot inkább Horvátország irányította. A 18. percben adódott először gólszerzési lehetőség a franciák előtt. Antoine Griezmann ellen volt szabálytalan Marcelo Brozovic. A sértett szabadrúgása veszélyesen kanyarodott kapura és Mario Mandzukic fejéről a hálóba pattant. A támadó nevéhez fűződik a vb-döntők történetének első öngólja.

A horvátokat nem törte meg a bekapott gól és folyamatosan támadtak az egyenlítésért. A mezőnyfölény végül a 28. percben ért góllá: egy szögletet követően Domagoj Vida passzolt Ivan Perisicshez, aki kiegyenlített.

A 35. percben megint Perisic volt a főszereplő, ám ezúttal negatív értelemben: az Inter horvát játékosa kézzel ért a  labdába a büntetőterületen belül. Néstor Pitana játékvezető videózást követően tizenegyest ítélt. A büntetőt Antoine Griezmann egy néhány perces közjátékot követően hidegvérrel értékesítette.

A félidőben már nem változott az eredmény, így Franciaország 45 percre került attól, hogy története során másodszor is a világ tetejére érjen. 1974 óta első alkalommal esett három gól a világbajnoki döntő első félidejében.

A horvátok a második félidő elején is bekezdtek és Hugo Llorisnak minden tudására szüksége volt, hogy védeni tudja Ante Rebic lövését. Kylian Mbappe is közel járt a gólszerzéshez, ám Danijel Subasic egy hasonlóan nagy bravúrt bemutatva őrizte meg az eredményt.

A vb-döntőt egy abszurd közjáték zavarta meg, mivel több szurkoló is berohant a pályára, ám a biztonsági őrök jól avatkoztak közbe.

Az 59. percben aztán megszületett a franciák harmadik gólja is: Paul Pogba egy kapu utáni kavarodást követően talált be.

A Rimet-kupa sorsa 66 percnyi játék után dőlt el: Lucas Hernandez kiugrotta Kylian Mbappe-t, aki nem hibázott.

Horvátország azonban nem adta fel háromgólos hátrányban és Hugo Lloris kapitális hibáját követően Mario Mandzukic kihasználta és csökkentette Horvátország hátrányát.

A hátralévő időben mindkét csapat előtt adódott még néhány lehetőség, ám az eredmény nem változott, így Franciaország 1998 után lett ismét a világ legjobbja.

A döntő legértékesebb játékosa Antoine Griezmann lett, a vb legjobb játékosának Luka Modricsot választották. A világbajnokság legjobb fiatal játékosa Kylian Mbappe, a legjobb kapus Thibaut Courtois lett.

Franciaország – Horvátország 4-2 (2-1)

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, Játékvezető: Néstor Pitana (argentin)
Franciaország:
 Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – Paul Pogba, N’Golo Kanté (N’Zonzi, 55.) – Kylian Mbappé, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi (Corentin Tolisso, 73.)– Olivier Giroud (Nabil Fekir, 81.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Horvátország: Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic (Marko Pjaca, 81.) – Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic – Ante Rebic (Andrej Kramaric, 71.), Luka Modric, Ivan Perisic, Mario Mandzukic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic

Gólszerző: Mandzukic (18. – öngól), Griezmann (38. – 11-esből), Pogba (59.), Mbappé (65.) illetve Perisic (28.), Mandzukic (69.)
Sárga lap: Kanté (27.), Lucas (41.) illetve Vrsaljko (90+2.)