NB I: drámai véghajrá, kiesett a Vasas és a Balmazújváros

Az angyalföldiek a Honvédtól szenvedtek vereséget, a hajdúságiaknak a Ferencváros elleni gólzáporos döntetlen sem volt elég a bennmaradáshoz.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Arra már az NB I 33. fordulója előtt mérget vehettünk, hogy pokoli izgalmakat tartogatnak az utolsó mérkőzések, hiszen papíron öt csapat is kieshetett még az élvonalból és az európai kupaindulást érő bronzérem sorsáról sem született korábban döntés.

A Vasasnak a tavalyi bajnok és harmadik helyre hajtó Budapest Honvéd otthonában kellett volna kiharcolnia a bennmaradást, ám a játék képe alapján elég hamar körvonalazódott, hogy Michael Oenning meglehetősen defenzív taktikával küldte ki csapatát a pályára, csak a szerencsén és a Honvéd támadók dekoncentráltságán múlott, hogy nem szereztek már komolyabb előnyt az első félidőben.

A fordulás után aztán hamar megpecsételődött az angyalföldiek sorsa, előbb Eppel Márton talált be akcióból, majd Davide Lanzafame pazar szabadrúgásgóllal növelte a Honvéd előnyét, egyúttal megszerezte 18. bajnoki találatát és a gólkirályi címet is bezsebelte. A kegyelemdöfést Holender Filip vitte be a Vasas szívébe, s bár a szépítés még összejött a vendégeknek Gaál Bálint révén, az angyalföldiek a tavalyi bronzérem után búcsúznak az élvonaltól.

A legnehezebb helyzetből a DVTK várhatta az utolsó fordulót, hiszen két pontos lemaradással követte a Balmazújvárost és a Vasast, a diósgyőrieknek tehát nem csak a saját kezükben volt a sorsuk. Az sem könnyítette meg a dolgukat, hogy a már bajnok Videotont kellett legyőzniük, Marko Nikolics ezzel együtt egy meglehetősen tartalékos székesfehérvári kezdőt küldött ki a gyepre, így joggal bizakodhatott a diósgyőri stadiont teljesen megtöltő hazai publikum.

A találkozó első találatára a második félidő közepéig kellett várni, ekkor egy szögletre robbant be Dusan Brkovics, életerős fejesével pedig előnybe került a DVTK. Bő tíz percig örülhetett felhőtlenül a piros-fehér alakulat, ekkor Stepan Scsepovics egyenlített ki. A hatalmasat küzdő DVTK-nak végül sikerült elvégeznie feladatát, a hajrában Makrai Gábor fejezett be góllal egy gyors akciót, de a találkozó lefújásakor még nem lehetett tudni, hogy ez bennmaradást ér-e a Diósgyőrnek.

Balmazújvárosban ugyanis pokoli hajrába kezdett a hazai csapat, amelynek a gyakorlatilag komplett kezdő csapatával kiálló Ferencváros ellen kellett volna ugyanannyi pontot szereznie mint a miskolciaknak. A találkozón nagyon gyorsan kétgólos előnybe került az FTC, Tamás László szerencsétlen öngólját követően Bőle Lukács is betalált, de mindössze három percig dőlhetett hátra a már biztos ezüstérmes fővárosi gárda, amikor Ante Batarelo egy kipattanó labdát tuszkolt az üres kapuba. Még fél órája sem futballoztak a felek, amikor megszületett a balmazújvárosi egyenlítő találat, Bachana Arabuli gólja ekkor a hajdúságiak bennmaradását jelentette. A szünetre mégis ferencvárosi előnnyel vonulhattak a csapatok, Tamás után Eke Uzoma is öngólt vétett, rendkívül pechesen alakult Horváth Ferenc csapata számára a mérkőzés.

Ez sem törte meg a Balmazújvárost és a negatív hős szerepköréből kilépő Tamás László fejesével a fordulás után ismét egyenlített a hazai csapat, ám a Diósgyőr sikere azt jelentette, hogy mindenképpen nyerniük kell NB I-es tagságuk meghosszabbításához. A hazaiak mindent megtettek a gólszerzés érdekében, Vajda fejesét a 92. percben Leandro fejelte ki a gólvonalról, majd a 94. percben gólt is szerzett a Balmazújváros, csakhogy les miatt ezt érvénytelenítették. Az egy szerzett pont azt jelenti, hogy a Vasas mellett a Balmazújváros búcsúzik az NB I-től.

A forduló előtt még a Haladásnak és a Mezőkövesdnek is megvolt az elméleti esélye a kiesésre. A két csapat egymás ellen lépett pályára, ahol mindössze egyetlen gólt láthatott a szombathelyi közönség. A találkozó utolsó percében Kiss Tamás szerzett szemfüles találatot, amivel a hazaiak bebiztosították bennmaradásukat, de a Mezőkövesdnek sem kellett drága árat fizetnie a vereségért, a borsodiak is az NB I-ben kezdik a következő szezont.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Ami az európai kupaindulásért folyó harcot és a bronzcsatát illeti, az Újpestnek és a Debrecennek abból a szempontból a saját kezében volt a sorsa, hogy amennyiben legyőzik a másikat, megszerzik a bronzérmet is. A találkozó első félidejében az újpestiek irányították a játékot, a debreceniek csupán szórványos kontrákat vezettek. A házigazdáknak azonban sokat kellett dolgozniuk mezőnyben, amíg helyzeteiket lövéssel tudták befejezni, és Zsótér Donát vezetésével egyre közelebb is kerültek a debreceni kapuhoz, de lehetőségeik közül egyet sem tudtak gólra váltani.

A második felvonás elején megérdemelten jutott vezetéshez az ellenfelénél aktívabb Újpest: Novothny Soma öt méterről fejelt Nagy Sándor kapujában. A kapott gól után a debreceni edző, Herczeg András a támadóbb szerkezet érdekében két játékost cserélt, de mielőtt ennek a játékban látszata lett volna, megduplázta előnyét az Újpest: Obina Nwobodo 19 méterről lőtte ki a jobb alsó sarkot.

A 70. percben Takács Tamás csúsztatott fejesével szépített a Debrecen, amely csak kétgólos hátrány után tudta felvenni a házigazdák ritmusát. A vendégek azonban így sem tudtak nyomást gyakorolni a hajrában az ellenfélre, amely magabiztosan őrizte meg előnyét a lefújásig.

Az Újpest FC ellen ebben a bajnoki szezonban a lehetséges kilenc pontból csak egyet szerzett meg a Debrecen, amely elsősorban a tavaszi idényben nyújtott gyenge teljesítménye miatt maradt le a dobogóról - ötödik lett - és a nemzetközi kupaporondról. A hajdúsági együttes az utolsó hét fordulóban kétszer nyert, míg egy döntetlen mellett négyszer kapott ki.

A forduló gyakorlatilag egyetlen tét nélküli mérkőzésén a Puskás Akadémia 1-0-ra legyőzte a Paksot, így megelőzte a tabellán.