Real Madrid–Juventus tizenkilencedszer

Kecskés István

Nem is nagyon lehet kérdés, hogy a kontinens két legjobb formában lévő csapata jutott be a BL-döntőbe. Ráadásul két tradicionális csapat fut össze a fináléban, amelyek korábban is játszottak már emlékezetes meccseket.

A két együttes először 1962. február 14-én találkozott Torinóban, a BEK negyeddöntőjében. A Stadion Communaléban a Real színeiben pályára lépett Puskás Ferenc is, de a spanyol klub győztes gólját nem ő, hanem a Real másik legendája Di Stéfano szerezte. Tizenkét nappal később aztán némi meglepetésre a Juventus győzött – a találkozón 130 ezer néző volt jelen – Omar Sivori találatával. Akkkor még nem volt olyan sűrű a nemzetközi program, így jöhetett a két csapat harmadik meccse. Semleges helyszínen, Párizsban csaptak össze és a Madrid 3:1-re nyert, így továbbjutott a sorozatban. Érdekesség, hogy Puskás Ferenc mindhárom mérkőzésen játszott, de egyiken sem szerzett gólt, ami ritkaság volt a karrierjében.

Ezt követően majd huszonöt évig nem találkozott a két gárda, de aztán 1986. november 22-én a bajnokok sorozatának legjobb 16 csapata között összekerült a gárda és 100 ezer néző előtt, a legendás Emilio Butrageno góljával 1–0-ra nyert a Real a Bernabeu-stadionban.

A visszavágó nagy csatát hozott: Antonio Cabrini góljával 1–0 lett a végeredmény 120 perc után is, vagyis jöhettek a tizenegyesek, amelyek közü az olaszok csak egyet értékesítettek, míg a vendégek hármat, így ismét a Real ment tovább.

Tíz év múlva játszott egymással a két együttes újra és ekkor meg is született az első olasz továbbjutás. Az akkor már Bajnokok Ligájának hívott sorozat első meccsét Madridban Raúl góljával 1–0-ra nyerte a Real, a visszavágón azonban Alessandro Del Piero és Michele Padovano is betalált a Juventusból, így a torinió együttes lépett tovább. A második meccs igencsak paprikás volt, hiszen a piros lap is villant két alkalommal.

1998-ban aztán a döntőig menetelt a két együttes. Jupp Heynckess az Illgner – Panucci, Hierro, Sanchís, R. Carlos – Redondo, Seedorf, Karembeu – Raúl, Mijatovics, Morientés csapatot küldte pályára, míg Marcelo Lippi a Peruzzi – Montero, Iuliano, Pesotto, Torricelli – Di Livio, Deschamps, Zidane, Davids – Inzaghi, Del Piero tizenegynek szavazott bizalmat. Az amszterdami döntőt végül Mijatovics az 57. percben szerzett gólja döntötte el a Real javára.

Akármilyen hihetetlen, de a Realnak ez volt az utolsó jelentősebb sikere az olasz rekordbajnok ellen. Bár ezt követően tíz alkalommal találkozott a két gárda, igazi örömre csak a Juventus játékosainak volt oka. 2003 tavaszán az elődöntőben jött össze a párharc, amelynek az első meccsét megnyerték a spanyolok 2–1-re, ám a visszavágó úgy lett 3–1 a Juve javára, hogy az akkor már madridi Zidane csak a 89. percben tudott szépíteni. Két évvel később hasonló volt a forgatókönyv a 16 között: a Real 1–0-ra nyert a Bernabeu-stadionban, a visszavágón aztán hosszabbítás után 2–0-ra kikapott Torinóban. Pedig ugye ez már a klasszikusan Galaktikusoknak hívott Real volt a kezdőben Roberto Carlost, Zinedine Zidane-t, Luis Figo-t, David Beckham-et és a brazil Ronaldoval.

Ezt követte négy BL-csoportmeccs, amelyek közül kettőt nyert a Juventus, egy lett döntetlen és egy hozott Real-sikert, majd jött a 2015-ös BL-sorozet elődöntője. Az olaszok Morata – ő most a Real játékosa – és Tévez góljának örülhettek, míg a spanyol csapat Cristiano Ronaldo fejesének, így 2–1 lett az első összecsapás. A visszavágón azán az első félidőben a portugál zseni szerzett vezetést a Madridnak, amellyel továbbjutásra is állt, de a második játékrészben Morata egyenlített, így végül a Juve került be a fináléba.

A mostani sorozat döntőjében 19. alkalommal találkozik majd egymással a két csapat. Eddig mindkét együttes nyolcszor nyert és két meccs lett döntetlen.